5 Aşamalı Keratin Bakımı: Sonuç Mükemmel!

5 Aşamalı Keratin Bakımı: Sonuç Mükemmel!

Selaam, uzun zamandır araştığım 5 aşamalı keratin bakımını sonunda yaptırdım. Ve gerçekten sonuç gözle görülür bir şekilde mükemmel oldu.

Öncelikle saçlarımın durumu çok kötüydü, orta okuldan beri renklendirme, açıcı ve sürekli düzleştirmeden dolayı ısıya maruz kaldığı için aşırı bir yıpranma oluştu. Çok kısa aralıklarla çok fazla saç boyattığım için saçlarımdaki keratinden artık eser kalmadığını farkettim.

Kestirmenin çare olacağını düşünerek sürekli saçlarımı kestirerek en sonunda küt saçlara sahip oldum. Ama yıpranmış saçlara kesinlikle kestirmek bile çözüm olmuyormuş bunu anladım.

Öncelikle keratin ne demek ona bakalım, daha sonrasında da yaptırdığım işlemin aşamalarından sizlere bahsedeceğim.

Keratin

Keratin sadece bazı ökaryotik (çekirdekli) hücrelerde bulunan lifli, yapısal bir protein ailesinin genel adıdır. Keratin filamentleri yapısal olarak çok sağlamdırlar ve suda çözünmezler. Memeliler, kuşlar, sürüngenler ve amfibilerde bulunan keratin filamentleri, mineralize olmayan sert vücutsal yapıları oluştururlar. Saçlar, tırnaklartoynaklar, pençeler ve kuş tüylerinin temel malzemesidir. Sadece bir organizmada bile birçok çeşidi bulunabilir.

Bakımda kullanılan ürünleri buraya bırakıyorum, size tavsiyem işinde iyi olan bir kuaförde yaptırmanız ama o kadar para vermek istemiyorum derseniz de ürünleri alarak evinizde uygulayabilirsiniz.

1.AŞAMA

Önce saçlardaki pul tabakasını açmak için pH seviyesi yüksek bir şampuan ile saçlarım yıkandı.

2.AŞAMA

Daha sonra keratin ve collagen birleşiminden oluşan bir kür saçlarıma tarayarak yedirildi. 60 derece climazon ısısında 30 dakika kadar bekledim. Beklemeden sonra 180 derecelik ısıda fön makinesi ile saçlarım iyice kurutuldu ve fön çekildi. Fön saçtaki kalıcı düzlüğü sağlaması için çekiliyor. Fönden sonra da düzleştirici ile tekrar 220 derece ısı ile üzerinden geçiliyor.

3.AŞAMA

O kadar düzleştirme ve fön işleminden sonra saçlarım yıkandı 🙁 Evet bu kısımlar biraz yorucu oluyor çok uzun sürüyor, ama sonunda güzel olacak bir şey varsa kesinlikle beklemeye değer. Saçlarıma bu aşamada keratin bakım maskesi uygulandı ve 10 dakika kadar bekletildi ve durulandı.

4.AŞAMA

Sonrasında saçlarıma yenileyici süt sprey sıkılarak taranıp kurutuldu.

5.AŞAMA

Son olarak da sabitleyici serum sürülerek kuaförden uğurlandım.

Sonuç…

Sonuç mükemmel… İşlem sonrasında sülfatsız şampuan kullanılmasını tavsiye ediyorlar ama ben normal şampuanımı kullanmaya devam ettim. Saçlarımın duştan sonraki kabarıklığından eser yok. Düzleştiriciyi bıraktım, saç kremini bıraktım. Saçlarım yumuşacık ve parlak! Bu bakımın saç boyutunuza göre 600-800 tl arasında bir fiyatı var. Evet ilk başta pahalı gelebilir ama kalıcılığı 4-5 ay kadar sürüyor. O yüzden güzel saçlar için bazen paraya kıymak gerekiyor. Keratin bakımı yaptığınızda mutlaka kullanılan ürünün markasını sorun ve iyi bir yerde yaptırmayı önemseyin.

Bir sonraki deneyimimde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın