AirTag! Kötü Amaçlı Kullanım İçin Apple’dan Güncelleme

Apple AirTag Kötü Amaçlı Kullanım

AirTag ilk çıktığı günden itibaren olumlu birçok dönüş aldı. Ancak gün geçtikçe kötü amaçlı kullanımlar ile ilgili Apple a şikayetler gelmeye başladı.

Apple AirTag Aksesuarları
Apple Airtag Aksesuarlar

Bluetooth bağlantısı kullanarak insanların eşyalarını kaybetme derdine çare olacak bir araç olarak piyasaya sürülen bu minik cihaz. Kısa zamanda yakaladığı satış başarısı ile kullanıcılardan olumlu not almayı başardı. Bozuk para büyüklüğündeki Apple AirTag takip etmek istediğiniz herhangi bir eşyanızı kolayca bulmanızı sağlıyor.

Piyasaya yeni denebilecek bir tarihte çıkmasına rağmen rakip firmaların da bu kulvarda yeni cihazlar üretmesinin önünü açacak gibi duruyor.

AirTag! Kötü Amaçlı Kullanım İçin Apple'dan Güncelleme
Apple AirTag Kötü Amaçlı Kullanım Şikayetleri Ardından Güncelleme Yayınladı

Ancak her yeni teknoloji gelişim evresinde olduğu gibi, bu cihaz için de kötü amaçlı kullanımlarının olduğuna dair Apple a şikayetler gelmeye başladı. Hemen akabinde Apple bu konuda bir önlem alarak bir güncelleme yayınladı. Yeni gelen bu güncelleme ile Apple, AirTag kullanımlarında kötü amaçlı kullanımların önüne geçmeyi planlıyor.

AirTag ‘ler insan takibinde kullanılıyor.

Bu küçük cihazların çalışmasından bahsedecek olursak. Güvenli bir Bluetooth bağlantısı kullanarak aygıtlarla haberleşip koumunu iCloud a gönderiyor. Kullanıcı Apple cihazındaki “Bul” uygulamasını kullanarak cihazın konumunu tespit ediyor.

Yer tespiti söz konusu olunca bu konuda bazı kötü amaçlar ortaya çıkmış oldu. Cihazın bozuk para boyutunda olmasından dolayı her yere kolayca saklanabildiğinden insan takibinde de kullanıldığını geri bildirim olarak aldılar. Kullanıcılarından tepkiler almaya başlayan Apple gecikmeden güncellemeyi yayınladı.

AirTag "Bul" uygulaması ile çalışıyor
“Bul” Uygulaması İle Kolayca Konum Bulunuyor.

AirTag güncellemesinde ne var?

Şikayetler üstüne Apple yeni ürettiği çözüm ile; bu minik cihaz bağlı olduğu cihazdan 8 ila 24 saat uzak kalırsa, yakınındaki insanları uyarmak için 15sn boyunca “Bip” sesi çıkaracak. Bağlı olduğu cihazı bulduğunda süreyi güncelleyerek normal seyrine dönecek.

Bu güncelleme sonrasında bazı kullanıcılar bu Bip sesinin yeterli olmadığından şikayet etse de bu konunun gündemde olmasına bağlı olarak daha sağlam temelli güncellemeler geleceği aşikar.

AirTag! Kötü Amaçlı Kullanım İçin Apple'dan Güncelleme
Apple AirTag Bozuk Para Boyutunda

Siz bu minik cihazdan edinmeyi düşünüyor musunuz? Lütfen yorumlarda bizler ile görüşlerinizi paylaşın…

Bir yanıt yazın