Burun Ameliyatı Sonrası Cilt Bakım Rutinim

Burun Ameliyatı Sonrası Cilt Bakım Rutinim

Bir ay kadar önce bir burun ameliyatı geçirdim. Ve cildimde çok büyük değişiklikler oldu. İlk günden itibaren benim kullandığım ve doktorumun önerdiği ürünlerle iyileşme sürecimde cildimi daha hızlı bir şekilde normale döndürdüm.

DUDAK BAKIMI

Öncelikle burun ameliyatı sonrasında tamponlarım çıkana kadar ağzımdan nefes almamdan kaynaklanan aşırı bir dudak kuruluğu ve dudaklarımdaki derinin kalınlaşmasına şahit oldum. Blistex’in etkiliği olacağını düşündüm fakat benim için çok yetersiz bir krem olarak sınıfta kaldı.

Ben bu dönemde “Hametan” krem kullandım. Normalde de geceleri yatmadan düzenli olarak kullandığım bir krem. Eğer benim gibi her stresli dönemde dudak yolan biriyseniz geceden sabaha kadar dudak yaralarınızı iyileştirebilecek tek krem diyebilirim. Dudaklarımdaki ameliyat sonrası kuruluğu çok kısa bir sürede çözdü gerçekten mucize gibi bir krem. Hametan kremi eczanelerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Burun Ameliyatı Sonrası Cilt Bakım Rutinim
Hametan Krem – Burun Ameliyatı Sonrası Dudak Kuruluğu

TONİK

Bu süreçte saçlarımda ekstra bir bakım yapamadım. Ameliyat günümden itibaren 3 gün boyunca hiç saçlarımı yıkamadım fakat 3.günden itibaren kuaföre çıkmaya başladım. Cildim burnumda kullanılan alçının aşırı yağlı oluşundan dolayı ekstra yağlandı. Yüzümü normal bir şekilde yıkayamıyor oluşum da kat kat problem yarattı.

Cildim için 10 gün boyunca sık sık tonik kullandım. Tonik olarak “Simple” markasının yağlı ciltler için olan hem tonik hem de makyaj temizleme suyu olan ürününü kullandım. Mükemmel bir etkisi olmasada bu 10 günlük süreç içerisinde benim için yeterli oldu.

Hassas ciltler için tonik link…

Burun Ameliyatı Sonrası Cilt Bakım Rutinim
Simple Daily Skin Detox – Burun Ameliyatı Sonrası Cilt Temizliği

Burun Ameliyatı Sonrası Okyanus Suyu

Doktorumun önerisiyle ilk günden itibaren kullandığım ve sanırım bağımlı olduğum bir okyanus suyu kullandım. Burnuma hiçbir şekilde peçete ve elle müdahale edemediğim için burun temizliğimi okyanus suyu ve kulak pamuğuyla yapıyorum. Ben karantina günleri için yiyecek içecekten çok medikal ürünlerimi stoklamış olabilirim kremler, kulak pamukları, spreyler, vb…

Ben okyanus suyu olarak “Tonimer Lab” kullanıyorum. İlk 10 gün boyunca sabahtan akşama kadar birer saat aralıklarla kullandım. Tamponlarım ve bantlarım alındıktan sonra ise sabah akşam kullanmaya başladım. Biraz pahalı bir ürün fakat diğer markalarla karşılaştırıldığında göre etki olarak daha iyi olduğu söyleniyor. Daha ne kadar kullanacağım bilmiyorum fakat hala devam ediyorum.

Tonimer Lab Burun Ameliyatı Sonrası Spreyi
Tonimer Lab – Burun Ameliyatı Sonrası Spreyi

YARA KREMİ

Benim için bu süreçte ennn önemli ve benim canımı en çok yakan şey burun içerisindeki yaralardı. Yaklaşık 6 saat süren bir operasyon geçirdim ve burnumun içerisindeki deviasyon sebebiyle çok fazla uğraşıldığı söylendi. Ekstra bir yara oluşumu söz konusuydu. İlk günden itibaren kullandığım bir diğer ürün de “Thiocilline” göz pomadı olarak geçiyor fakat yaralar için de kullanılıyor.

Thiocilline Göz Pomadı
Thiocilline Göz Pomadı

Bir diğer stokladığım ürün de kendisi oldu. Yaralarımın iyileşme sürecini daha da hızlandırdı. Burun içerisinde ve burun kanatlarımda çok fazla dikiş olduğu için hem burun içerisinde hem de dikiş üzerlerinde kullandım. Hem dikişlerimin alınmasında kolaylık sağladı hem de burun içi yaralarımın iyileşmesini hızlandır. İlk günden itibaren sabah akşam kullanıyorum.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikiş İzleri

Ve bantlarımla birlikte dikişlerim de alındı. Ufak acılı bir operasyon olsa da kısa bir sürede atlattım. Çok fazla dikişim olduğu için normale göre biraz daha fazla izlerim kaldı. İzler için de doktorumun önerisiyle “Dermatix” krem kullanmaya başladım.

Dermatix - Burun ameliyatı sonrası kullandığım dikiş kremi.
Dermatix – ( Burun Ameliyatı Sonrası Kullandığım Leke Kremi )

Kremi sabah akşam dikişlerimin belli olduğu bölgelere çok az miktarda uyguluyorum. Araştırmalarıma göre fazla sürmek zararlıymış ve ciltte lekelere sebep olabileceğini düşünüyorum. Fiyat olarak biraz yüksek fakat az miktarda kullanıldığında çok uzun süre yetebileceğini düşünüyorum. Kokusuz ve yağsız cildi hiçbir şekilde rahatsız etmeyen bir yapısı var. 

Burun Ameliyatı Sonrası Ödem

Benim yüzümde burun ameliyatı sonrası burnumda çok az şişlik ve 0 morluk vardı. Sadece 1 günlüğüne göz kapaklarımda ufak bir şişlik oluştu onun dışında olmadı. Doktorum birkaç ay boyunca ödem atıcı şeyler yememi ve içmemi tavsiye etti. Ben de bu süreçte sık sık ananas ve ananaslı yeşil çay tükettim ve tüketmeye devam ediyorum. Farklı yiyecekler de var fakat tadını sevebileceğiniz ve en çok etkili kesinlikle tavsiye edebileceğim iki ürün.

KİL MASKESİ

Her şey bittikten sonra da haftada iki kez kil maskesi uyguluyorum. Ya duştan sonra gözeneklerim açıldığında ya da yarım saat kadar cildime buhar uyguladıktan sonra daha etkili oluyor. Kil maskesi olarak Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque ve Glamglow Supermudmaskelerini kullanıyorum. Temiz bir cilde ince bir tabaka halinde sürüyorum ve yaklaşık 7-10 dakika arası bekletip yıkıyorum daha sonrasında tonik sürerek cildimi dinlenmeye bırakıyorum.

“Burun Ameliyatı Sonrası Cilt Bakım Rutinim” üzerine 1 yorum.

  1. Geri bildirim: Rinoplasti Bursa Doktor Önerisi , Op. Dr. Berkan Arık | TarzFikirler

Bir cevap yazın