Olası Bir Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Olası Bir Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Deprem yine geliyorum demedi. Öncelikle Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen ve çevre illerde de hissedilen depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Dualarımız sizinle…

Daha önceden uyarmış…

https://www.youtube.com/watch?v=0mZAkFCqwSw
Prof. Dr. Naci Görür

Olası afetlere karşı ne kadar hazırlıksız olduğumuz bir kez daha yüzümüze tokat gibi vurdu. Peki depreme sen ne kadar hazırsın, biz ne kadar hazırız? Deprem anından sonrasında nasıl davranmalıyız?

Sen de bu gibi durumlarda yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi ol, olumsuz bir durum gerçekleştiğinde önlemini al.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

 1. Deprem olduğunu anladığınız anda kontrolsüz bir şekilde koşmayın veya bağırmayın, yani mümkün olduğunca paniklememeye çalışın. Ama etrafınızda insanlar varsa deprem olduğuna dair mutlaka uyarılarda bulunun.
 2. Güvenli bir yer bulup diz üstü çökerek, başınızı koruyacak şekilde kapanın. Sarsıntı geçinceye kadar bulunduğunuz yerde kalın ve sakinleşmek için derin nefes almaya dikkat edin.

Eğer kapalı bir mekandaysanız;

 1. Dayanıklı bir eşyanın altına veya yanına yine kafanızı koruyacak şekilde çökün. Etrafta bulunan camlara dikkat edin.
 2. Yine sarsıntı geçene kadar koşmayın olduğunuz yerde bekleyin. Kesinlikle merdiven veya asasör ile dışarı çıkmayı denemeyin. Aynı şekilde bulunduğunuz yerde balkon varsa balkona çıkmayın veya atlamayın. Geçtiğimiz depremlerde binası yıkılmadığı halde atlayarak kendini yaralayan birçok insanımız oldu.

Eğer açık bir mekandaysanız;

 1. Üzerinize gelebilecek herhangi bir cisimden kaçınacak şekilde kendinizi koruyun.
 2. Eğer araba içerisindeyseniz arabanızı açıklık bir yere sürün ve deprem süresince burada bekleyin. Köprülerden ve altgeçitlerden uzaklaşın.
 3. Kapalı alanlarda yapılması gerekenleri daha önceden tatbik etmek önemlidir. Böylece olası bir deprem halinde nasıl hareket etmeniz gerektiğini önceden bilecek ve çok daha hazırlıklı olacaksınız. Ne yapacağını bilmek ve paniklememek hayat kurtaran önemli ayrıntılardır.
Deprem sonrası yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir afet çantası hazırlayın.
Deprem Çantası

Afet Ve Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

Deprem Sonrasında Yapılması Gerekenler

 1. Büyük bir depremden sonra artçı depremler mutlaka devam edecektir. Bu depremlere karşı hazırlıklı olun
 2. Kulaktan duyma sözlere itibar etmeyin, yerel yönetimlerin açıklamalarını takip edin, özellikle ilk üç gün içerisinde, yetkililer izin vermedikçe, evlerinize girmeyin
 3. Bazı artçı sarsıntılar zayıflamış yapılarda yeni hasar yapacak kadar büyük olabilir
 4. Aile bireylerinizi bir arada tutun ve açık bir yerde bekleyin. Varsa yaralılara ilkyardımı yapın
 5. Evinizi veya binanızı terk ederken kıymetli eşyalarınızı, kalın giyecek, battaniye gibi eşyaları yanınıza alın, kalın ayakkabılarınızı giyin, biraz yiyecek ve içme suyu temin edin
 6. Enkaz ve yıkıntılar arasında, cadde ve sokaklarda gelişigüzel dolaşmayın.

Bir cevap yazın