Kendi El Dezenfektanını Yap!

Kendi El Dezenfektanını Yap!

Ellerinizi uygun şekilde yıkamak, mikropların ve virüslerin yayılmasını durdurmanın ve hastalanmamanızı sağlamanın en iyi yollarından biridir. Ancak sabun ve temiz suya erişiminiz yoksa veya bir lavabonun yakınında değilseniz, sağlığınızı korumak için el dezenfektanı taşımalısınız.

Şüphesiz farkında olmadığınız gibi, el dezenfektanı şişeleri halk sağlığı krizlerinde hızla satılmaktadır. Ancak endişelenmeyin; kendi el dezenfektanınızı yapmak oldukça kolaydır. Sadece onu karıştırmamaya dikkat etmelisin. Karıştırma için kullandığınız aletlerin uygun şekilde dezenfekte edildiğinden emin olun; aksi halde her şeyi kirletebilirsiniz. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü, karışımınızı bitirdikten sonra en az 72 saat bekletmenizi önerir. Bu şekilde dezenfektan, karıştırma işlemi sırasında içine bulaşmış olabilecek bakterileri öldürmek için zamana sahiptir.

Kendi El Dezenfektanını Yap!
Kendi El Dezenfektanını Yap!

Aslında sizin için iki tarifimiz var. Birincisi, dolaplarınızda ve lavabonun altında zaten sahip olduğunuz şeylerle yapabileceğiniz bir şeydir, bu nedenle acil durumlarda etkilidir. İkinci tarif daha karmaşıktır, ancak önceden alışveriş ve planlama yapma fırsatınız varsa yapmak kolaydır.

Potansiyel Önemlidir

Alkol almanız gerekecek. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, dezenfektan karışımınızın etkili olabilmesi için en az yüzde 60 alkol olması gerekir. Yüzde 99’luk bir izopropil alkol şişesi kullanmak için en iyi şeydir. Normal votkanız ve viski çok zayıf ve yetersizdir.

Hızlı (Jel) Tarif

  • İzopropil alkol
  • Aloe vera jeli
  • Çay ağacı yağı

3 birim izopropil alkolü 1 birim aloe vera jeline karıştırın. Hoş bir koku vermek ve çakralarınızı açmak için birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin.

Daha İyi Bir Tarif Daha

  • İzopropil alkol
  • Gliserol veya gliserin
  • Hidrojen peroksit
  • Arıtılmış su
  • Sprey şişesi

Aloe karışım işi yapar, ancak aloe ayrıca cildinizi rahatsız edici bir şekilde yapışkan bırakır. Yani, WHO tarafından önerilen karışıma göre daha az yapışkan ve daha güçlü bir tarif. 1 bardak alkolü 2 çay kaşığı gliserol ile karıştırın. Online sitelerden gliserol satın alabilirsiniz ve bu önemli bir bileşen çünkü alkolün kurumasını önler. Gliserol bulamazsanız, tarifin geri kalanına devam edin ve sadece dezenfektanı uyguladıktan sonra ellerinizi nemlendirmeyi unutmayın.

1 çorba kaşığı hidrojen peroksit, daha sonra bir bardak daha damıtılmış veya kaynatılmış (daha sonra soğutulmuş) su karıştırın. Çözeltiyi sprey şişelerine aktarın – bu bir jel değil, bir sprey. Kağıt havluyu da ıslatabilir ve mendil olarak kullanabilirsiniz. Gerekirse, kokusunu güzelleştirmek için karışımınıza uçucu yağlardan ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın