Dikkat! Sosyal Medya Detoksuna İhtiyacın Olabilir.

Dikkat! Sosyal Medya Detoksuna İhtiyacın Olabilir.

Bir sosyal medya detoksuna ihtiyaç duyabileceğinizin ilk işareti oldukça açıktır: telefonunuzu asla kapatmazsınız. Bu durum teknik olarak sizin hatanız değildir, çünkü bizler daima sosyal medyayı kontrol etmeye bağımlı olmak için kablolandık. Sosyal medya kullanımı, kokaine yanıt veren sistemler de dahil olmak üzere diğer bağlamlarda yeniliğe ve zevke tepki veren aynı beyin sistemlerini tetikliyor, bu yüzden beğeni veya yorum almak gerçekten de bağımlılık yapar durumda. Hâlâ yalnız hissediyorsanız veya yaşamdan koptuysanız, bu detoksa ihtiyaç duyduğunuzun bir işareti olabilir.

Dikkat! Sosyal Medya Detoksuna İhtiyacın Olabilir.

Aynı şekilde, sürekli gergin ve endişeli iseniz, bunun nedeni sosyal medyayı sürekli kontrol edip sonra yine tekrar kontrol etmeniz olabilir, bu da nadiren stres giderici bir durumdur. Detoks; bir şeyleri kaçırmanın kaygısını aştığınız zaman ne kadar iyi hissettiğinizi fark etmenizi sağlayabilir. Bu, diğer insanlara ve sözde “mükemmel” yaşamlarına gelince karşılaştırma oyununu oynamak için de aynı derecede geçerlidir, bu da kaygıya katkıda bulunur.

Akıllı telefon ekranlarından gelen mavi ışık uykumuzu da olumsuz etkiler.

Dikkat! Sosyal Medya Detoksuna İhtiyacın Olabilir.

Sosyal medya bağımlılığı ruh sağlığınızı kötü etkiler…

Bileklerinizde, ellerinizde, sırtınızda veya boynunuzda fiziksel ağrı da dahil olmak üzere daha endişe verici başka belirtiler de vardır. Bedeniniz fiziksel olarak korkutucu olan sosyal medyaya bağımlı olabilir. Takipçileriniz için daha heyecan verici bir hayat yansıtmak için bir şeyler satın almanız veya egzotik yerlere seyahat etmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, dikkate alınması gereken finansal yönü de vardır.

Kendi kendine bakım ihtiyaçlarınızı göz ardı etme riskinde uzun vadede önemli olmayan bir şey üzerinde stres oluşturduğunuz için, yazılara çok fazla düşünce ve çaba harcamak başka bir uyarı işaretidir.

Yalnızca sosyal medyaya odaklanmak, hayatınızın geri kalanının potansiyel olarak yol kenarına düştüğü anlamına gelir ve bu da zihinsel sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Sosyal medya konusunda tutkuluysanız, harika, ancak gerçek hayattaki insanlarla ilişkiler de dahil olmak üzere başka şeylere de odaklanmalısınız. Aksi takdirde, tüm benlik değeriniz uzun vadede sağlıklı olmayan beğenilere, görüşlere ve yorumlara dayanacaktır ve mola vermek hayatınızda büyük bir fark yaratacaktır.

Peki sen ne kadar sosyal medya bağımlısısın?

Bir yanıt yazın