#evdekal | Limon suyu cildin için faydalı mı?

#evdekal | Limon suyu cildin için faydalı mı?

Karantina döneminde evde cilt bakımı yapmak isteyenler için birçok fırsat var. Ben doğal malzemelerle yapılan cilt bakımlarını çok seviyorum ve kesinlikle diğer satın alınan ürünlerden kat kat daha fazla etkililer. Örneğin her sabah cildi mineralli su ile yıkamak, sivilcelere sirke sürmek gibi, limon da bunlardan biri…

Genellikle limonla salatalarda ya da içeceklerde karşılaşırız, ancak bu meyvenin harika bir salata sosu olmaktan daha fazlasını yaptığını biliyoruz. Salatalarımıza bir bileşen olarak ekliyoruz, salatalarımıza karıştırıyoruz, çayda kullanıyoruz ve meyve suyu olarak içiyoruz. Ancak, C vitamini ve sitrik asit bakımından zengin olduğu için, limonlar sadece yemek yerken veya içerken sihrini göstermez, aynı zamanda cildimizde de kullandığımızda etkisini gösterebilir.

#evdekal | Limon suyu cildin için faydalı mı?

Limon suyu, akne gibi cilt rahatsızlıklarını çeşitli nedenlerle tedavi etmek için kullanılabilir. Meyvenin kendisi asidik olduğu için, limonların büzücü niteliklere sahip olduğunu söyleniyor. Sonuç olarak suyu, özellikle daha yağlı bir cilde sahipseniz, iltihap ve yağı azaltmaya yardımcı olabilir. Limon suyu ayrıca ölü cilt hücrelerini parçalamak için kullanılabilen bir tür alfa hidroksi asittir, ayrıca akne bakterilerini kontrol altında tutmak için yararlı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Limon suyunun riskleri ve yararları

Limonların sivilce olmayanlarımız için de bir işlevi vardır. C vitamini, serbest radikalleri nötralize etmek ve kollajen üretimini artırmak için harika bir antioksidandır, kadın sağlığına limonları iyi bir cilt parlatıcı yapıyor. Narenciye sadece yüzünüzdeki cildi aydınlatmaz, çünkü meyve dirseklerinizi ve dizlerinizi de aydınlatabilir.

Limonların ev tabanlı rutinin riskli bir parçası olabileceği konusunda da uyarır, çünkü meyveyi kullanmak yarardan daha fazla risk sunabilir. Asidik olduğundan, limon cildinizi tahriş edebilir, bu da kuruluk, kızarıklık ve soyulma olarak görünebilir. Limonlar ve diğer narenciye meyveleri, cildinizde narenciye olan herhangi bir şeyden sonra kendinizi UV ışığına maruz bıraktığınızda tetiklenebilecek bir durum olan fitofotodermatite neden olabilir. Bu kombinasyon cildinizin şişmesini, kırmızımsı ve muhtemelen kabarmasını sağlayan bir iltihaplanmaya neden olur.

Cilt bakım rutininizin bir parçası olarak limon suyunu tercih ederseniz, uzmanlar günde bir kez uygulamalarla küçük başlamayı önerir ve cildinizde onunla güneşe çıkmamayı söylerler.

Bir cevap yazın