Google Maps iFrame Embed Dil Ayarı Yapılması

Google Maps iFrame Embed Dil Ayarı Yapılması

Yine bir “Biri benden istedi. Öğrendim. Size aktarıyorum.” yazısı ile karşınızdayım. “Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu, onu bir başkasına öğretmektir” felsefesinden yola çıkarak sizlerle kısa bir bilgi paylaşacağım.

Google Maps iframe tekniği ile web sitelerinize map yerleştirmede, parametrik yapının farklılığı beni biraz zorlamış olsa da, bu konuyu Google üzerinden araştırdığımda genellikle Google Maps API üzerinden key ile yapılan işlemlere dair ayarlamalarla karşılaştım. Fakat konu şu ki en basite indirgenmiş yöntemi ile Google Maps üzerinden alınmış bir kodu siteye direkt ekleyerek yapılacak işlemlemlere dair ufak bir ince ayardı.

Yapılan web sitesi Almanya tabanlı çalışması gereken bir web sitesi olduğundan site üzerine eklenen maps iframe kodu türkçe olarak görüntüleniyordu.

Örn. yukarıdaki iframe standart kodun gömülmüş hali.

Açıkçası bu durumu google algılar ve lokasyona göre açıklamaları basar diye düşündüğümden herhangi bir ayar yapma gereği hissetmedim.

Sonrasında bana bu konu ile ilgili “Harita üzerindeki yazılar türkçe görüntüleniyor. Almanca yazması gerekiyor.” şeklinde bir talep geldiğinde; o kısımlara müdahale edilmediğini ancak bir araştırıp size döneceğim demiştim.

Araştırmalarım doğrultusunda Google üzerinde bulduğum cevaplarda genellikle “&language=de” parametresinin ya da benzer bir şekilde “&hl=de” parametresinin eklenmesine dair cevaplar buldum ve sizlerle bu konunun nasıl yapıldığını paylaşmak istedim.

Google Maps API tarafında nasıl?

Bahsi geçen “&language=de” parametresinin ya da benzer bir şekilde “&hl=de” parametresinin kullanımı sanıyorum ki google maps API üzerinden key ile kullanımlarda işe yarıyor bu parametrelere Buradan ulaşabilirsiniz. Ancak bizim istediğimiz konu bu değil.

Google Maps iFrame Embed tarafında nasıl?

iframe üzerindeki yöntem biraz daha basit düşünerek elde ettiğim bir yöntem.

  1. Öncelikle Google Maps i açarak sol üst köşedeki Google Maps iFrame Embed Dil Ayarı Yapılmasıikonundan menüyü açıp “DİL” seçeneğine tıklıyoruz.
Google Maps iFrame Embed Dil Ayarı Yapılması
  1. Açılan dil seçeneklerinden öncelikle maps kullanımımızı o dile çeviriyoruz.
Google Maps iFrame Embed Dil Ayarı Yapılması

3. Paylaşım kodunu alacağınız pencerede kodu incelediğinizde şöyle bi değişiklik meydana geliyor.

Google Maps iFrame Embed Dil Ayarı Yapılması

Normalde TR dil seçiliyken

 !1str!2str

şeklinde olan kod; bizim yaptığımız işlemden (dil olarak İngilizceyi seçtim) sonra görseldeki hali alıyor.

!1sen!2str

anlaşılan bu küçücük ayar 1. dili İngilizce halne bu parametre ile alıyor. Google Maps iframe üzrindeki kod üzerindeki parametre ayracını sanırım Ünlem olarak kulanıyor.

yukarıda da görüldüğü üzere yapılan ayarladan sonra artık maps açıklamları Almancaya döndü.

Bir yanıt yazın