Güne Enerjik Başlamanın Yolları Nelerdir?

Güne Enerjik Başlamanın Yolları Nelerdir?

Sabahları sen de güne nedenini asla çözemediğin bir yorgunlukla mı başlıyorsun? Yalnız değilsin sakın üzülme… Güne yorgun hissederek başlıyor oluşumuzun sebebi muhtemelen sabahları karanlık bir havayla gözümüzü açıyor oluşumuzdur. Hemen bir güneş yüzü görüverelim içimizi kıpır kıpır etmeye yetiyor. Ama bu yazıda kapalı bir güne uyandığın günlerde de kendini nasıl enerjik hissedileceğini bulacaksın.

Uyku…

Benim için en önemli madde uykumu alabilmek. Sabahları işe ya da okula giderken yaz mevsimine göre kışları daha zor kalkarız. Hissedilen uykunun az alındığıdır ama aslında tamamen kapalı hava ve sıcacık yatağından zor çıktığın içindir. Daha enerjik uyanman için sana bir tavsiyem alarm sesini en sevdiğin şarkılardan birini yapabilirsin. Okula ya da işe gidiyorsan sabah hazırlığını akşamdan yapmalısın.

  • İdeal süresinin 6 saatten az, 11 saatten fazla olmaması gerektiği belirtiliyor.
  • Her gün aynı saatte uyumayı ve uyanmayı prensip haline getirin. Aksi halde düzensiz uyku hayatınızı tamamen olumsuz etkileyecektir.
  • Düzensiz uyku dış görünüşünü de olumsuz etkileyecektir. Kilo alımı, göz altında koyu renk daireler, solgunluk ve kötü ten rengi gibi sıkıntılarla da karşı karşıya gelebilirsin.
  • Bu uykusuzluk aynı zamanda konsantrasyon eksikliği, günlük verimde azalma ve erken yaşlanmaya yol açabilir.
  • Güneşli sabahlarda perdeyi açıp gün ışığınız yüzünüzde hissedin.
Güneşli sabahlarda perdeyi açıp gün ışığınız yüzünüzde hissedin.
Güneşli sabahlarda perdeyi açıp gün ışığınız yüzünüzde hissedin.

Güne Başlamadan Kahvaltı…

Ben sabahları kalktığımda kahvaltıdan yarım saat önce 1 bardak sade su, sirkeli su ya da limonlu su içiyorum. Tercihen sen de bu şekilde başlayabilirsin. Kahvaltıdan önce metabolizmayı hızlandıracak şeyler içmek oldukça faydalıdır. Sen de ben kahve içmeden güne başlayamıyorum diyenlerden misin? Tabiki kahveni de içeceksin ama ideal saatlerinde ve yeterli miktarda. Kahve içmek için ideal saatlere göz atmak istersen bu yazımızı okuyabilirsin.

Yeme içme alışkanlıkları kişinin hem gün içerisindeki durumunu hem de zihinsel ve bedensel faaliyetlerini etkiler. Bedensel ve zihinsel bir problem yaşanıyorsa bunun en önemli nedenlerinden biri de beslenme alışkanlıklarıdır. Beslenme alışkanlıklarında yapılan yanlışlar unutkanlıklara, yorgunluğa ve kavrama yeteneğinin azalmasına neden olabilir.

Beslenmenin en önemli ise kahvaltıdır. Güne daha enerjik başlamak için kahvaltı olmazsa olmazdır. Mesela her gün bir yumurta tüketmelisin. Ayrıca kahvaltıda tüketeceğiniz süt, yulaf ve meyveler de gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamakta yardımcı olacaktır.

Güne daha enerjik başlamak için kahvaltı olmazsa olmazdır.
Güne daha enerjik başlamak için kahvaltı olmazsa olmazdır.

Egzersiz…

Sabah erken saatlerde yapacağın 20-30 dakikalık kısa bir yürüyüş ya da yapamıyorsan evde yapabileceğin egzersizler ihtiyacınız olan enerjiyi toplamanızı sağlar. Güne daha enerjik başlamak için sana önerebileceğim hareketler için bu yazıya bir göz atmanı isterim.

Duş…

Hızlı bir duş hem uyku sersemliğini atabilmen hem de tazelenmek için birebir. Hem daha hızlı uyanmak hem de cildinizi sıcağın zararlı etkilerinden korumak için duşunuzu ılık suyla alın. Suyun altındaki son birkaç dakikanızda ise soğuk suyu tercih ederek hem kan dolaşım hızınızı hem de enerjinizi artırabilirsin.

Güne Başlarken Cildini Unutma…

Cildinde enerjik geçecek gününe uyum sağlasın. Eğer kuru bir cilde sahipseniz yoğun nem veren hızlı bakım maskelerini, ya da mat bir cilde sahipseniz enerji veren kafeinli ürünleri tercih edebilirsiniz. Birkaç dakikalık hızlı maske ritüelleriyle cildiniz de sizinle birlikte uyanacak. Garnier’in kağıt nem bombası senin için önerebileceğim pratik ve güzel bir maske.

Garnier Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Yüz Maskesi
Garnier Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Yüz Maskesi

Sen güne nasıl başlıyorsun peki?

Bir cevap yazın