Instagram’ın Yeni Güncellemesi

instagram layout özelliği

Instagram yeni güncellemesini açıkladı. Daha önceleri ek bir uygulama olarak kullanılan “Instagram Layout” isimli fotoğraf düzenleme uygulaması artık Instagram’ın kendi üzerinden erişilebilir oldu, yani ek bir aplikasyon indirmenize artık gerek yok. Instagram üzerinden hikayelerinizi artık kolaj olarak paylaşabileceksiniz. Fakat ek uygulamasında arşivlerden fotoğraf ekleyebilirken bu güncellemede yalnızca hikayelerinizi paylaşabileceksiniz.

Layout Nasıl Kullanılır?

https://www.youtube.com/watch?v=L5WXCCbUldw
Instagram için Layout uygulaması nasıl kullanılır?

Instagram daha önceleri “Boomerang” uygulamasını da ek bir aplikasyon üzerinden kullandırmaya izin veriyordu fakat bir süre sonra bu uygulamayı da içerisine aldı.

Instagram'ın yardımcı uygulamaları.
Instagram’ın yardımcı uygulamaları.

Instagram Layout Ne İşe Yarıyor?

Layout, doğrudan Instagram tarafından yayınlanmış olan bir fotoğraf düzenleme programıdır. Layout sayesinde fotoğraflarımızı tek bir portre gibi kolayca oluşturmamız mümkün. Uygulama tamamen ücretsiz olarak yayınlanan bir uygulamadır. Ayrıca programı kullanmak için üye olmanıza gerek yoktur. Instagram üzerinden otomatik olarak giriş yapabiliyorsunuz.

Layout’a Nasıl Girebilirim?

Öncelikle Instagram uygulamanız güncel olmalıdır. Daha sonra da kamerayı açtığınızda altta karşınıza çıkacak sekmelerden yerleşim kısmına gelerek bu uygulamayı direkt instagram üzerinden fotoğraf çekerken kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Basitçe Instagram Layout Kullanımı

Layout‘u kullanmak oldukça basit. Öncelikle, ücretsiz olarak indirilebilen uygulamayı mobil telefonumuza indiriyoruz.

Uygulamayı açtığınızda karşınıza kolajda kullanabileceğiniz fotoğrafları altta yer alan Film Rulosundan seçebilirsiniz. Uygulama, yaratacağınız kolaj için en fazla 9 adet fotoğraf seçmenize izin veriyor.

Fotoğrafları seçtikçe size yukarda “yerleşim seç” alanında bununan fotoğrafların kolajlandığını ve farklı kolaj taslaklarını yer aldığını görebilirsiniz.

Uygun yerleşimi seçtikten sonra 4 farklı ayar seçeneğiyle karşılaşacaksınız. Bunlar; Değiştir, Yansıt, Çevir ve Kenarlıklar.

“Değiştir” ile kolajda yer alan fotoğrafların yerlerini değiştirebilirsiniz.

“Yansıt” seçeneği bir ayna görevi görür. Fotoğrafın sağı – solu yer değiştirir.

“Çevir” ise fotoğrafı ters çevirmeye yarar.

“Kenarlıklar” seçeneğiyle fotoğrafları birbirinden beyaz bir çerçeve ekleyerek ayırabilirsiniz. Aynı zamanda fotoğrafların birleşim yerlerini tutup çekerek yerleşimi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Ayarlarınızı tamamlayıp kaydet dediğinizde, yarattığınız kolaj kamera rulonuza kaydedilmiş olacak.

Instagram’ın yeni Layout moduyla 2 adetten 6 adete kadar fotoğraf kolaj haline getirilip hikaye olarak paylaşılabilecek. Bu da tabii ki yeni sosyal medya esprileri paylaşmak ya da paylaşmaya değer anlarınızı daha renkli halde ortaya koyabilmek için uygun imkanları sağlayacak.

Peki sen bu güncelleme hakkında ne düşünüyorsun? Düşüncelerini yorumlarda bizimle paylaşmanı çok isterim.

Bir cevap yazın