ISO Kurulum Dosyasını USB ‘ye Kopyalama

USB den kurulum

15 disketle kurulan windows sürümlerinden sonra CD-ROM ve DVD-ROM lara geçildikten sonra insanoğlunun hızlı kurulum tutkusu artık USB diskler üzerinden devam ediyor. USB den kurulum yapmak artık çok daha hızlı ve cazip.

Önceleri indirilen ISO dosyalarını CD-ROM a yazıp dertsiz bir şekilde boot edip kuruluma başlarken şimdilerde USB Bellekler üzerinden bu işlemin yapılabiliyor olması beraberinde farklı soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Daha önce bu işlemi yapmamış iseniz. “Ne var ki isoyu çıkarıp diske atarım olur” şeklinde basit bir mantık yürütebilirsiniz. Ancak Boot ekranında bir kaç kez reset atıp “Neden açılmıyor yahu?” şeklinde soru işaretleri yaratabilir.

USB Bellekten bilgisayarınız açılmıyor ise bunun en basit sebebi. USB belleğinizin “BOOTABLE DISK” olmaması yani boot edilebilir özellik taşımıyor olmasıdır.

USB den kurulum için USB Belleği Boot edilebilir hale getirmek

Boot edilebilir USB yapmamın temel teknikleri hemen hemen her işletim sisteminde mevcut. Ancak tabi ki bu dededen kalma işin özü olan ama bir o kadar da karmaşık olabilecek yöntemleri sizler için bir kaç tıklamayla halledilebilir hale getirebilecek. 3.parti yazılımlar mevcut şimdi bunları inceleyelim.

Windows işletim sistemleri için Rufus

Rufus Uygulama Görüntüsü
Rufus anlaşılır bir ayayüze sahip

USB den kurulum yapmak için Önyüklemeli USB sürücü oluşturmanın en kolay yolu mottosuyla yola çıkan yazılım tahminen şu an windows üzerinde en yaygın kullanılan uygulama. Az önce de belirttiğim gibi birkaç tıklama ile Boot edilebilir USB ve dilerseniz bunu yaparken kurulum dosyasını da USB ye yazdırabiliyor.

Rufus Kullanımı

Gerekli süre: 15 dakika

Rufus ile kurulum ISO dosyasınızı USB üzerinden boot edilebilir hale getirmek oldukça kolay bunun için;

 1. Rufus Uygulamasını indirin

  Öncelikle buradan Rufusun güncel versiyonunu bilgisayarınıza indirip kurun

 2. Kurulum dosyasına uygun boyutta USB bellek seçin

  Kurulumunu yapacağınız işletim sisteminin ISO dosyasından çıkarıldığında kaplayacağı boyutu göz önüne alarak uygun boyutta bir USB bellek seçip bilgisayarınıza bağlayın.

 3. Başlat!

  Uygulama üzerindeki seçenekler yeterince açık, gerekli seçimleri yaparak BAŞLAT butonuna basarak yazma işlemini başlatabilirsiniz. işlem bitene kadar USB belleğinizi asla çıkartmayın.

  Hepsi Bu kadar!

Mac işletim sistemleri için ETCHER

Windows işletim sistemlerinde Rufus bu iş için ne ise incelediğim kadarı ile Etcher de Mac için aynı popülerlikte.

ETCHER
USB den kurulum için ETCHER uygulmasında işlemi yapmak çok basit

Tabi ki arayüz ve basitlik olarak Mac in tabanını fazlasıyla yansıtmış.

Kullanımı çok daha basit ve daha az soru soruyor. Görselde anlatıldığı kadar basit.

ISO dosyasını Seç

Sürücüyü Seç

Ve yazmaya başla hepsi bu !

Sonuç olarak USB den kurulum;

Uygulama geliştiriciler bu şekilde çalıştıkça bizleri tembelleştirecek mi bilmiyorum ama dededen kalma yöntemlerle uğraşacağıma uygulama kullanarak hızlı bir şekilde sonuca ulaşmak hepimize cazip gelecektir diye düşünüyorum.


Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?


DÜZENLEME ve EK BİLGİ : (Aralık 2021)

Yazıyı 2019 Aralık ayında yazdığımızdan bu yana teknoloji adına yapılan değişiklikler sonrası ve yine bir kurulum sırasında başımıza gelen olaylardan sonra düzenleme ve ek bilgi yazarak yazıyı zenginleştirmeyi uygun gördük.

Şöyleki, eğer konu windows kurulumu olacaksa artık eski sistem MBR boot yerine EFI denen farklı bir boot sistemi kulanılıyor. Windows 7 ya da 8 kurmayı planlıyorsanız artık yeni birçok BIOS Legacy Boot desteğini kaldırmış. Özellikle bizzat tanık olduğum HP nin en yeni BIOS larında legacy mode tamamen ortadan kaybolmuş durumda.

Kısacası artık eski tip windows kurulumlarına destek vermiyorlar. Rufus ile EFI boot desteği olan bir bootable usb yazdırdığınızda dosyalar yüklenirken donuyor ve ilerlemiyor. USB diskinizi boşuna hatalıdır diye tekrar formatlayıp yazdırmayın çünkü bu Legacy desteği olmamasından kaynaklanıyor.

Umarım bu ufak ek bilgi kafanızdaki soru işaretlerine yanıt olacaktır.

“ISO Kurulum Dosyasını USB ‘ye Kopyalama” üzerine 1 yorum.

Bir yanıt yazın