Kuzey Güney’in Makara Tatlısı

Kuzey Güney'in Makara Tatlısı

Adı da belli değil, kökeni de cümleye nereden başlayacağımı bilemiyorum. Çünkü bu tatlı hakkında herkesin farklı bir fikri var. Kökeni Macaristan diyen de var, Prag diyen de… İsim konusu deseniz orası da ayrı bir muamma. Tatlımızın isimlerinden benim bildiklerim; Trdelnik, Trdlo, Kurtos Kalacs, Makara Tatlısı, Chimney Cake ve belki de bilmediğim isimler.

kuzey güney dizisi makara tatlısı
Dizide makara tatlısı oldukça merak uyandırmıştı..

Tatlı ülkemize 2013 senesinde Kuzey Güney dizisi ile giriş yapmıştır. Dizide tatlının adı “makara” olarak kullanıldığı için ülkemizde daha çok bu şekilde anılıyor. Dizi de tatlıyı Türkiye’ye Kuzey mi getirdi yoksa Güney mi? konusu bile tartışılıyor. Genel olarak olaylı bir tatlı. Herneyse diziyle birlikte gelip bir anda patlayıp sönen bir furya olmuş ve bu yıl yine ülkemize geri dönmüştür.

Tatlıyı ilk kez Bursa’da Chimney Factory de denedim. Bu işe gönül vermişler ve diziden sonra Türkiye’ye bu tatlıyı yeniden getirmişler.

Çok emek isteyen, herkesin yapabileceği bir tatlı da değil yani… Hamurun tozu yurtdışından özel olarak geliyor, burada kullanacakları miktara göre hamur haline getiriliyor belirli bir miktar beklemesi gerekiyor sonra makaraya sarılıyor ve üzeri şekerle kaplanıyor, özel ocakta pişiriliyor, üzerindeki şeker eridikten sonra da müşterinin isteğine göre granüle bulanıyor. İçerisine de istediğiniz şekilde kaplama seçebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=4P4JAM7NpNg
Makara tatlısı bazı ülkelerde konik şekilde de üretiliyor

Bursadaki firmadan sonra İstanbul’da da birçok taklit olarak adlandırabileceğimiz işletme açılmış ancak şunu söyleyebilirim ki bu tatlıda orjinal hamur kullanılmadığında, tatlı poğaçadan farksız bir ürün olmaktan kurtulamıyor.

Lokmacı furyası bitmeye yüz tutmuşken bu kaliteli tatlının lokmaya dönmesi taraftarı kesinlikle değilim.

Umarım bu tatlının yolu açık olur ve gerçekten bu işi yurtdışındaki gibi yapan firmalar ile ülkemizde ilerler, gerçekten denemenizi tavsiye edebileceğim bir tatlı, eğer tatlı ile aranız yoksa merak etmeyin tuzlusu da var.

Şimdiden afiyet olsun.

Bir yanıt yazın