Makyajını Silmeden Uyursan Neler Mi Olur?

Makyajını Silmeden Uyursan Neler Mi Olur?

Makyaj ile uyumanın korkunç bir fikir olduğunu anlamak için cildiye uzmanına ihtiyacınız yok. Bu durum hem cildiniz hem de çarşaflarınız için hiç iyi değildir. Saat geç oldu, yorgunum gibi bahaneler üretebilirsiniz. Yüzümü sadece bir kez yıkamasam ne gibi zararı olabilir ki? Bu durum düşündüğünüzden daha fazla zarara neden oluyor. Yüzünüzü yıkamadan yatmak kötü bir haberdir ve zararlı etkileri olabilir.

Makyaj Silmeden Uyursan Neler Mi Olur?
Makyajını Silmeden Uyursan Neler Mi Olur?

Makyaj Gözenekler Tıkanır!

Makyaj ile uyumak gözeneklerin üzerinde tam bir cinayet. New York merkezli, sertifikalı dermatolog ve Skin Rules’un yazarı Debra Jalman, “Makyaj ile yatağa gitmek, tıkanmış gözenekler bırakacaktır, çünkü pek çok makyaj ürününde gözenekleri tıkayan silikonlar gibi malzemeler bulunur.” Gözenekler tıkandığında cildiniz engebeli bir hale gelir. Eğer akneye yatkınsanız daha da kötü bir hale gelmesine neden olabilir. Günün sonunda makyaj çıkarmayı ihmal ederek cilde etkili bir şekilde zarar veriyorsunuz.

Sivilceye Neden Olur!

Tıpkı kalplerimizin asla atmayı bırakmadığı gibi, cildimizin asla çalışmayı bırakmadığı bir gerçektir. Tıpkı iç organlarımız gibi, cildimiz her zaman iş başında. Cilt su, protein, lipitler ve farklı mineraller ve kimyasallardan oluşuyor. Cilt ayrıca sebumu terlememize ve salgılamamıza izin veren gözeneklerle kaplıdır. Sebum, cildi nemlendiren ve ölü cilt hücrelerini ve diğer tahriş edici maddeleri gözeneklerimizden temizleyen doğal bir yağlayıcıdır. Makyajınızı silmediğinizde gözeneklerinizin gözle görülür şekilde daha büyük olduğunu görürsünüz ve sivilcelerin fazla mesaisine yol açarak sebum salmasını engellersiniz.

Cilt Hücrelerine Zarar Verir!

Cilt hücreleri de makyajda uyumaktan dolayı zarar görür. Makyaj, kollajen de dahil olmak üzere cilt hücrelerine zarar verebilecek, erken cilt yaşlanmasına yol açabilecek çevresel kirleticileri ve serbest radikalleri yakalayabilir. Böylece sadece kapatıcı ile nihayet gözenekleri tıkar, aynı zamanda yaşlanma sürecini de hızlandırabilir.

Cildini Donuklaştırır!

Nemli, parlak, yumuşak ve pürüzsüz bir cilt genellikle hepimizin istediği özelliktir. Donuk, solgun veya kavrulmuş cilt değildir. Vurgulayıcı gibi bir makyaj ürünü kullanıyorsanız, biraz şeftali pembe parıltı vermek için, bu harika. Ancak bu makyajla uyumak ters etkiye neden olabilir.

Bu yüzden düzenli olarak makyajımızı temizlememiz ve özellikle makyajımızda uyumamamız gerekiyor! Tıkanmış gözenekler ve siyah nokta, yani komedonlar, ölü cilt hücreleri, yağ ve makyaj gözeneklerde sıkışıp cildi boğduğunda oluşur. Bu tıkanmış gözenekler sivilce benzeri kopuklukların habercisidir ve cildin donuk ve cansız görünmesini sağlar. Bu, ne kadar geç olursa olsun ya da ne kadar yorgun olursanız olun, bir makyaj temizleyici mendile kullanmak için yeterli sebeptir.

Cilt Tonu Eşitsizliğine Sebep Olur!

Günlük cilt bakım rutinlerini atlamanın düzensiz cilt tonunu daha da kötüleştirebileceği doğrudur. Uyurken, cildin pigmentasyonla mücadele ettiği bilinen maddelerden yoksun bırakılması, cilt hasarı için ona karşı gelebilecek bir başvurunun kaldırıldığı anlamına gelir. Aynı prensip yaşlılık lekeleri için de geçerlidir.

Makyaj ile Uyuduğunuzda; Hücre Yenilemesi Durur!

Uyuduğunuzda hücre yenilenmesi gerçekleşir. Makyajla uyumak bu süreci kesintiye uğratır ve gözenekleri tıkar! Cilt bir organdır ve çoğu makyaj toksik kimyasallarla doludur, bu yüzden uyumadan önce cildinizi mutlaka yıkamanız gerekir.

Bir cevap yazın