Malta Vize Sürecim? Nasıl Karar Verdim? Kolay Oldu Mu? Hangi Firma İle Geldim?

<strong>Malta Vize Sürecim? Nasıl Karar Verdim? Kolay Oldu Mu? Hangi Firma İle Geldim?</strong>

Hello! Bu yazımda Malta’ya gelebilmek için aldığım Schengen vizesini ne zorluklarla aldığımdan bahsedeceğim. Ne göz yaşları döküldü… Bu aşama netleşene kadar asla Instagram’dan paylaşmak istemedim, gerçekten nazar değmesinden ve herhangi bir sebepten dolayı bozulmasından çok korkuyordum. 

Ben Üniversite zamanlarımdan beri EF okullarını fazlasıyla beğeniyorum ve elimde kataloğum da vardı. Kafamda yurtdışı dil eğitimine gitme planım kesinleştiğinde istediğim dönem için firmalara mesaj attım bilgi almaya başladım. EF’nin Malta okulundaki imkanlar gözüme fotoğraflardan fazlasıyla hoş gözüküyordu. Fakat diğer tüm okulların üç aylık eğitim fiyatı EF okullarının bir aylık fiyatına denkti. Okullar hakkında daha detaylı bilgi almak için internetten ve telefondan yeterli bilgi alamayacağımı düşünerek Bursa’da bir danışman firma araştırması yaptım. ELT Bursa’yı buldum. Google yorumlarına baktım ve Zülal Hanım hakkındaki güzel yorumları gördükten sonra anında mail atıp randevu aldım.

Bu arada ben üniversiteyi son sınıfta bıraktığım ve şu an mezun gözükmediğim için vize almamın zor olacağını hatta alamayacağımı söyleyen firmalar da oldu. Randevuya gittim birkaç okul içerisinden seçim yaptım. En çok hoşuma giden ESE olmuştu. Sonra fiyat bilgisi aldık. 3 aylık eğitim almak istediğimi netleştirdik. Benim hayalim Christmas zamanında burada olabilmekti fakat bazı aksilikler çıktı. Her işte bir hayır varmış tabii ki. 

Öncelikle 250 euro gibi bir acente ödemesi yaptık. Ön kayıt gibi düşünebilirsiniz. Vize randevusu aldık. Ve vize randevusundan 3-4 gün önce vize belgelerimi toplamaya başladık. Tabii bu süreçte okula ödememi yaptım. Ben şirket sponsorlu gidecektim. Normal şartlar altında çalışmıyorum fakat şirket üzerinden sigorta gösterdiğimiz için bu durum benim fazlasıyla işime yarayacaktı. Aynı zamanda da şirket sponsorum birinci dereceden yakınımdı. 

Vize belgelerimi toparladığım dönemde aynı zamanda çifte vatandaşlık belgelerimi de topluyordum ve iki tarafta da aksilikler oldu. O kadar yoruldum ki gerçekten yorgunluktan ağladığım günler oldu. Bursa’dan 5 kez İnegöl’e sağlık raporu falan almaya gittik her neyse.

Tüm belgelerimi topladım vize randevuma gittim. Bu arada bu benim ilk yurtdışı ve vize deneyimim olacaktı o yüzden çok heyecanlıydım ve gergin. Görevli bana şirket sponsorlu gönderemiyoruz dedi ve beynimden kaynar sular aktı resmen. Akrabalık olması gerekiyor dedi. Paranın bireysel hesaptan çıkması gerekiyor dendi. Fakat bir hafta öncesinde tam olarak benim belgelerimle bir öğrenciyi kabul etmişler…

Sonra bir saat kadar bekledim konsolosluğu aradı ve bilgiyi doğruladı maalesef şirket sponsorlu gönderemiyoruz dedi. Ben dosyalarımı bile teslim etmeden vizeden çıktım. O kadar çok ağladım ki… Ağlamamın sebebi yorgunluğumun boşa gitmiş olmasıydı. Mental olarak fazlasıyla yorgundum ama pes etmek yoktu. Gün içinde ELT’ye gittim sonra vize departmanına geçen konuşmalardan bahsettim o da akrabalık bağını gösterelim dedi. Biz de e devletten nüfus kayıt örneği çıkartıp tekrar VFS’ye gittik. İçeri girdim belgeleri gösterdim görevli bana “aaa süper, ama paranın bireysel hesaptan çıkması gerekiyor” dedi. Yine bir hüsranla eve geri döndüm.

Tekrar vize randevusu alacaktık ve bu bana kafadan 1 ay daha ileri attıracaktı. Yılbaşında orada olamayacaktım ama olsun. Bir ay sonraya randevu bulduk. Sağlık sigortam yandı… Vize randevusu ücretim de aynı şekilde. Bu süreçte 1 hafta içerisinde okuldan para iadem geldi. Ve bu kez bireysel hesaptan para çıktı. Belgelerin tarihi önemli olanlar tekrardan çıkartıldı. Çok şükür bu kez vize randevumda başka bir görevli denk geldi. Dosyalarım alındı. 80 Euro bir ödeme yaptım. Parmak izim alındı ve fotoğrafım çekildi. Ve randevudan çıktım. Şimdi sırada konsolosluk tarafından aranmak ve vizemin çıkıp çıkmayacağını beklemek vardı.

Vize randevum çarşambaydı ben cuma günü arandım. Aranma ihtimalime karşı evden bile çıkmadım ya duymazsam ya telefon çekmezse diye tedirgin olmuştum. Konsolosluk tarafından arandım. Soruları hatırladığım kadarıyla yazacağım çünkü bu kısımla alakalı google da hiçbir bilgi bulamamıştım.

Nerede çalışıyorsunuz? Ne iş yapıyorsunuz? Ne kadar süredir çalışıyorsunuz? Şirkete gidip geliyor musunuz yoksa sigorta göstermek için mi giriş yaptınız? Şirkette bu işi sizden önce kim yapıyordu? Siz gittiğinizde kim yapacak? Bu işten önce ne yapıyordunuz? Malta çok pahalı bir ülke neden Türkiye’de bir kursa gitmiyorsunuz? 

Yanlış hatırlamıyorsam diğer hafta çarşamba günü vizem geldi. Kendimi gerçekten kötüye hazırlamıştım. Gittim ve dosyanı alabilir miyiz dediler benim düşüncem arabaya bindikten sonra vizemi açmaktı çünkü orada ağlamak istemiyordum. Dosyayı verdikten sonra vizeni kontrol edebilirsin dediler. Dedim ne????? Demek ki vizem çıkmış. Mutluluğumun gerçekten tarifi yoktu. İyi ki pes etmemişim. Sonra birkaç gün içerisinde konaklamam ve uçak biletim ayarlandı…15 Ocak gidiş-9 Nisan dönüş… Konaklama olarak da paylaşımlı bir öğrenci evinde kalacaktım.

Bu sürecimde her an yanımda olan ELT Bursa çalışanlarına özellikle Zülal hanıma çok çok teşekkür ederim. Gerçekten bu süreçte gerginliğimi alan tek şey onun verdiği motivasyon ve pozitif enerjiydi. Tercih ettiğim aracı firma iyi ki ELT olmuş. Hem gelene kadar geçen süreçte hem de burada olduğum süreçte istediğim her an onlara ulaşıp herhangi bir sorunum varsa birlikte çözebiliyoruz.

Tüm süreç hakkında sormak istedikleriniz için benimle mail yoluyla ya da Instagram üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ben gelmeden önce bu tarz bilgileri çok araştırdığım ve çok fazla bulamadığım için her anımı sizlerle burada paylaşmak için elimden geleni yapacağım.

Malta’da İlk Haftam

Bir cevap yazın