Maskenin altına makyaj yapmayın!

Maskenin altına makyaj yapmayın!

Koronavirüs pandemisi günlük modamızı, artık halkın önünde olanlar için tavsiye edilen yüz maskeleri şeklinde etkiledi. Genellikle makyaj yaparsanız ve şimdi de bir yüz maskesi takıyorsanız, tipik ürünler uygularken bazı sorunlarla karşılaşmış olabilirsiniz.

Makyajı tüm yüze uygulamamak kötü bir fikir gibi görünse de, kimsenin maskenizin altında ne giydiğinizi görmeyeceği gerçeğinin ötesine geçmemek için oldukça iyi nedenler var.

Yeni başlayanlar için maskeler cildiniz için en iyi şey değildir. Yüz maskesi takmak, nefesin materyalin altına sıkışması sayesinde “cildiniz için nemli, sıcak bir ortam yaratır”. Bu da “ciltte ter ve yağ birikmesi” oluşturabilir, bu da potansiyel olarak “iltihaplanma, döküntüler ve hatta akne oluşumuna” neden olabilir.

Maske takmadan önce yüzünüzü yıkayın

Cildinizi korumak için yüzünüzü (tercihen köpük temizleyici ile) maske takmadan önce ve sonra iyice yıkamanız tavsiye ediliyor. Yine de nemlendirici uygulayabilirsiniz ve bunu yapmanız önerilir, bunun üzerine bir maske takmayı planlıyorsanız makyajı atlamak en iyisidir.

Maske ile kaplı cilt altında potansiyel olarak tahriş edici veya gözenek tıkanması önleyici maddelerden kaçınılmalıdır. “Makyajın en aza indirilmesi öneriliyor – özellikle temel formülasyonlar ve ağır formülasyonlarla kapatıcı – çünkü maske altındaki nem artışı cildinizin sebum üretimini etkileyebilir ve potansiyel olarak tıkanmış gözeneklerde ve kopmalarda artışa neden olabilir.”

Maskenin altına makyaj yapmayın

Bir maskenin altında makyaj yapmak sadece cildinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda maskenin kendisine de zarar verebilir. Bu, özellikle Dr. Cassandra M. Pierre’in Allure’a makyajla kolayca kirlenebileceğini ve “hava filtrasyonunun azalmasına yol açabileceğini” söylediği cerrahi maskeler ve N95 maskeleri için geçerlidir.

Dr. Anne Liu, kişisel koruyucu ekipman sıkıntısı nedeniyle birçok tesisin N95 maskelerini sterilize ettiğini, ancak makyajla kontamine maskelerin sterilize edilemeyeceğini ve tekrar kullanılamayacağını söyledi. Bez maskeler makyajla da kirlenebilirken, temizlenmesi daha kolay olma avantajına sahiptir. Bununla birlikte, tekrarlanan yıkama, bir bez maskesinin etkinliğinde bir azalmaya yol açabilir, bu nedenle makyajı atlamak maskenizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın