Diş Sıkma Tedavisinde Masseter Botox Uygulaması

Diş Sıkma Tedavisinde Masseter Botox Uygulaması

Merhabalar, burayı uzun zamandır boşladığımı farkettim, açıkcası bir süre kafa dinlemek ve kendimle baş başa kalmak istedim. Ama şimdi eskisinden de daha iyi bir şekilde geri döndüm. Yoğun stresli bir dönem içerisinden bazı sağlık problemleri eşliğinde çıkış yaptım. İki hafta önce masseter botox uyguluması yaptırdım.

Masseter Nedir?

Öncelikle bilmeyenleriniz için masseter, çenemizin iki yanında bulunan çiğneme kaslarına verilen isimdir. Stres kaynaklı diş sıkma hareketi, yani bruksizm de çene kaslarımızın genişlemesine yol açabilir.

Ben yoğun bir kulak ağrısı ile KBB doktorum Berkan Arık‘a gittim. Problemin dişlerimi sıkmaktan dolayı olduğunu ve ağrının kulaklarıma vurduğunu söyledi. Ben daha önceden diş sıktığımın farkında bile değildim, evdekiler söylemese haberim bile olmayacaktı. Neyse, bu sıkıntıdan dolayı masseter kısmında ekstra bir kas kütlesi oluşmuş ve gerçekten o bölgeye dokunulduğunda dayanılmaz bir acı hissediyordum.

Daha öncesinde çenemde yaşadığım bir kütleme, çenemin kitlenmesi gibi problemler yaşadığım için 8-9 ay kadar bir plak tedavisi de görmüştüm. Diş sıkma probleminde genelde önce plak tedavisi eğer etkili olmazsa masseter botox uygulaması öneriliyor. Ben plak tedavisinden bir olumlu sonuç alamadığım için masseter botox uygulamasını denemeye karar verdik.

Bu tarz işlemlerde kesinlikle fiyattan çok doktorun önemini vurgulamak durumundayım. Yine diğer işlemlerde gözüm kapalı güvendiğim gibi, botox işleminde de kendimi doktoruma emanet ettim. Bir sonraki görüşmemize randevumu aldım.

Önce çene bölgeme uyuşturucu krem sürüldü ve daha sonrasında da kas kütlelerin oluştuğu yerler tespit edilerek beyaz bir kalemle işaretlendi. Sonrasında da o bölgelere botox işlemi uygulandı. Toplamda işlem süresi 5 dakika diyebilirim. Ağrı konusuna gelirsek evet ağrıdı hatta bir gün boyunca bir sızlama ve baş ağrısı çektim.

Sonucuna gelirsek; işlem üzerinden 2 hafta geçti ve kulaklarım artık ağrımıyor ve dişlerimi sıkmadığımı hissedebiliyorum. Görsel olarak masseterin çene hatlarındaki keskin hatları yumuşattığını söyleniyor fakat biz işlemi görsel algıdan çok medikal anlamda yaptığımız için bir değişiklik hissetmiyorum.

Masseter botox yılda iki kez tekrarlanması gereken bir uygulama ve tekrarlandıkça kalıcılık süresi de tabii ki uzuyor. İşlemden şimdilik fazlasıyla memnunum ikinci bir işlemden sonra tekrar sizi buradan bilgilendiriyor olacağım.

Masseter Botox Fiyatı Nedir?

Masseter botox ücreti 1200 liradan başlıyor.

Bursa Burun Estetiği (Rinoplasti) Op. Dr. Berkan Arık

Bir cevap yazın