Reflü Şikayetlerinizi Tetikleyecek Şeyler

Reflü Şikayetlerinizi Tetikleyecek Şeyler

Ben yıllardır reflü ile savaşmaya çalışan biri olarak size reflü hakkında şimdiye kadar öğrendiğim ve araştırdığım şeylerden yola çıkarak bilgi aktarmak istedim. Reflü ve ona eşlik eden mide ağrısı asla şakaya gelmez. Mide asidi, yönünü tersine çevirip yemek borusuna geri döndüğünde reflü oluşur.

Elbette bu rahatsızlıktan kurtulmak için yutabileceğiniz anı kurtaran çok çeşit ilaçlar vardır. Bunlara rağmen, reflüden tamamen kurtulmak istiyorsanız, en iyi tedavi her zaman onu önlemektir. Reflü ataklarınızı tetikleme olasılığı en yüksek olan yiyecekleri belirleyip onlardan kaçınabiliyorsanız, yemek sonrası reflü ağrısı çekmekten çok fazla endişelenmeniz gerekmez. Herkesin vücut yapısı farklıdır, bu nedenle hangi yiyeceklerin sizin için sorun yaratma olasılığının en yüksek olduğunu kendiniz bulmanız gerekir, ancak aşağıdaki yiyecekler birçok insanda reflü probleminin artmasına neden olduğu bilinen yaygın suçlular arasındadır.

Reflü Şikayetlerinizi Tetikleyecek Şeyler

Gazlı içecekler;

Gazlı içecekler reflü sorununa eğilimi olan herkes tarafından kesinlikle uzak durulması gereken şeyler arasındadır.

Gazlı içecek tüketen kişilerde reflü semptomlarında yüzde 69’luk bir artış gösteren bir çok araştırma yapılmıştır. Soda ve bira, bu konuda bariz suçlular…

Reflü şikayetinden korunmak için yağlı yiyeceklerden kaçının!
Reflü şikayetinden korunmak için yağlı yiyeceklerden kaçının!

Reflü şikayetinden korunmak için yağlı yiyeceklerden kaçının!

Yağ oranı yüksek yiyecekler mide asidi tetikleyicileri olarak bilinir. Bu sadece yağlı, kızarmış yiyecekler gibi “kötü yağları” değil, aynı zamanda fındık, avokado ve peynir gibi sağlıklı yağları da içeriyor. Yağlı yiyecekler, LES’in gevşemesine neden olabilir, bu da mide asidinin sızmasına ve geri akışına neden olur.

Yüksek yağ içeriğine sahip gıdalar, sadece LES’in gevşemesine neden olmakla kalmayan, aynı zamanda daha iyi sindirilmek için midede daha uzun süre kalan yiyeceklere yol açan kolektoktokinin adı verilen bir hormon da salgılar. Ne yazık ki, sindirim süreci ne kadar uzun olursa, o kadar fazla asit üretilir ve daha fazla asit, geri akış için daha fazla reflüye eşittir. Yağlı yiyecekleri diyetinizden tamamen kesmeniz gerekmese de, onları aç karnına tüketmenin en iyisi olduğunu söyledi.

Reflü Şikayetlerinizi Tetikleyecek Şeyler

Soğan reflü için kötü bir besindir…


Soğan, bir mide risk faktörü olan LES‘i rahatlatmaya yardımcı olan başka bir gıda türüdür. Soğan, geğirmeye yol açabilen fermente edilebilir lif tipinde de yüksektir. En azından şirkette yemek yiyorsanız, geğirme sadece utanç verici olmakla kalmaz, aynı zamanda asit reflüsünü de şiddetlendirebilir.

Hamburgeri soğanlı yedikten sonra mide ekşimesi semptomlarının, sade hamburger yemekten sonra olandan çok daha kötü olduğunu kanıtlanmıştır. Soğanlar çok fazla lezzet eklerken, gerçekten o kadar fazla besine sahip değiller, bu yüzden herhangi büyük sağlık yararını kaçırmadan bırakabileceğiniz bir sebzedir.

Reflü için domates kötü bir besindir.

Domates çok fazla asit içerir…

Domateslerin geri akış tetikleyiciniz olma ihtimali vardır. Domatesler şüphesiz sağlıklı olsa da, şaşırtıcı derecede asidiktir, mide rahatsızlıklarına eğilimli iseniz, sadece çiğ domatesleri değil, aynı zamanda soslar, ketçap ve özellikle pizza gibi domates yan ürünlerini de tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Aslında, bir soda veya bira ile yıkanmış soğan ve ekstra (tam yağlı) peynir içeren yağlı bir pizza, akla gelebilecek en kötü mide saldırısını garanti eder. Bu mükemmel bir yemek fikriniz ise, sadece dikkat edin. Belki de kendinizi sadece bir veya iki dilim ile sınırlayın, ama yine de bu besinlerden kaçınmaya dikkat edin.

Bir cevap yazın