Cuma’dan Pazara Roma Gezisi

<strong>Cuma’dan Pazara Roma Gezisi</strong>

Bu hafta daha önceden biletlerini aldığım İtalya Roma gezisinin haftasıydı! Cuma günü sabah 6:30 gibi evden çıktık Bolt ile havaalanına geçtik yine geç kalma ihtimalimize karşılık çünkü otobüsler bana gidişte her zaman riskliymiş gibi geliyor… Roma için beklentim çok çok büyüktü!

Havaalanına vardım. Check-in’i akşamdan yaptığım için hiçbir sıra beklemeden direkt QR kodumu okutarak kolayca geçiş yaptım ve kapımı bulup önünde beklemeye başladım. Boarding kısmında yalnızca biletlerimize ve pasaportumuza bakıyorlar. Sonrasında da uçağa giriyoruz. Elimi kolumu sallaya sallaya geçiyorum desem yeridir gerçekten Avrupada iken ülke değiştirmek şehir değiştirmek gibi bir şey.

Roma’da 1.Gün 🇮🇹

Roma Ciampino havaalanına iniş yaptık. Buraya gelmeden önce bir çok blog yazısı ve giden kuzenlerimden de mutlaka gidilmesi gereken yerlerin listesini aldım çünkü yalnızca iki güne sığdırmam gereken bir plan yapmam gerekiyordu. Uçağım yaklaşım 1,5 saat kadar sürdü oldukça kısaydı. Otele giriş için çok erken olduğu için direkt gezmeye başladım. Bu arada havaalanında bilet bulup bir otobüse binmem gerekiyordu şehir merkezine gidebilmek için… O 48 saatlik, 78 saatlik biletleri buradan bulamadık o yüzden direkt merkez-havaalanı arası gidip gelen özel otobüse bindim gidiş geliş bilet ücreti 12 euroydu. 

Otobüs Termini’de tüm yolcularını indirdi. İlk durak Colesseum’du. İçeriye kalabalık olmasaydı girebilirdim ama gerçekten aşırı bir kalabalık vardı ve benim kısıtlı bir sürem vardı. Dışarısında dolaştım ve fotoğraf çekindim, içine girmesem de gayet büyüleyiciydi. Hemen yanındaki metro istasyonundan 72 saatlik biletlerimizi otomatlardan satın aldık, bu bilete de 18 euro verdim. Ama üç günümüzü de garantiye almış oldum. 

Colesseumdan önce de sokakta yürürken ilginç bir yiyecek gördük her dükkanın önünde bu şey için sıra bekleniyordu ve haliyle özendik denemek istedik. Adı Maritozzo’ymuş ve resmen poğaçanın üzerine krem şanti sıkılmıştı… ve inanmıyorum bunun için kuyruk olduklarına! Tanesi 3 euroydu… Buradan hemen sonra Roma Forumu’na geçtik burayı da dışından dolaştık ve fotoğraf video çektik… Burada sokak sanatçıları öyle yetenekliler ki Youtube videoma ekleyeceğim hepsini şok olacaksınız!

Sonra o çoooook meşhur Aşk Çeşmesi “Trevi Fontana” yalan yok gerçekten burası muhteşemdi! Yıllar yıllar öncesinde bu heykelleri bu yapıları nasıl yapmışlar ve nasıl asla zarar görmeden bu günlere gelmiş şok oluyorum baktıkça. Bunları yapanlar normal insan olamazlar çünkü bunlar olağanüstü eserler… Dilek dileyip bozuk para atmayı da unutmadım tabii ki.

Buradan sonra rastgele bir dondurmacıdan dondurma aldım ve muhteşem bir seçim yapmışım harika çıktı dondurma. Küçük cup dondurma 3 euroydu ve miktarı oldukça da büyüktü. Dondurmacıdan çıkıp Pantheon’a geçtik. Burayı gezmek ücretsiz. Anlamadığım şey bazı yerler neden aşırı pahalı ve yine en az onlar kadar muhteşem olan bazı yerler ücretsiz mesela burası gibi.

Buradan sonra Piazza Navona meydanında yürüyüş yaptık burası da görülmesi gereken yerler arasındaydı. Buradaki çeşme ve heykeller de olağanüstüydü!!!! Artık çok acıkmıştık ve bir şeyler yememiz gerekiyordu. Kuzenimin önerdiği pizzacıya gittim. “Pizzeria da Baffetto” abartmıyorum 1 saate yakın sıra bekledik… Pizza baffetto yedim 11 euroydu gayet güzeldi beklediğime değdi.

Yemeğin üstüne tatlı yemezsem olmazdı bir sonraki durağım Mr.100 tiramisuya gittim classic tiramisu yedim ve ba-yıl-dım!! Ya 5 ya da 6 euroydu tekrar bakıp yazacağım. 6 euroymuş.

Ayaklarımıza gerçekten kara sular indi diyebiliriz. Bir otobüs durağı bulup artık otelimize gitmemiz gerekiyordu Vatican kısmını yarına bıraktık. Otobüs durağında bi otobüsü 40 dakikaya yakın bekledik ve gelmedi meğersem otobüs yalnızca saat başı ve gece geçen bir otobüsmüş sanırım asla ama asla anlamadık. Ve burada üzerime kuş pisledi bu yorgunluğumun ve otobüs beklemiş olma sinirimin üzerine tüy dikti diyebilirim. Sonra herhangi bir otobüse binip tramvaya bindik uzun bir yolculuk sonrası yine başka bir otobüse bindik. Otobüs bizi o kadar uzak bir yerde bıraktı ki ama o saatte otelin önüne giden başka hiçbir ulaşım yoktu. 25 dakikaya yakın yürüdük diyebilirim neyse bu kısmı hatırlamak istemiyorum otele vardık ve mis gibi uyudum.

Roma ’da 2.Gün 🇮🇹

Bugün dünkü yürüme olayından sonra bir aplikasyon buldum taksi için free now diye oradan otelin önüne taksi çağırdım ve en yakın metro istasyonuna gidip oradan devam ettik. Metrolar da gerçekten aşırı karmaşık. Lüksemburg’tan sonra Roma’yı gerçekten hiç beğenmedim. Önce bir 1 eurocudan biraz magnet ve hediyelik aldık sonra bir bubble teaci buldum ve çok güzel bir bubble tea (5,5 euro) içtik… 

İlk durağımız St Peter’s Basilica’ydı… burayı gezmek de ücretsizdi. Buna inanmam zaman aldı çünkü ben hayatımda böyle muhteşem bir yer görmemiştim. Bence burada görülmesi gereken ilk yer! Uzunca bir sıra bekliyorsunuz tabii girmeden önce.

İçerisinde tavandaki resimlerin hepsini tek tek videomda paylaşacağım mutlaka ama mutlaka bakın büyüleneceksiniz! Sonra Vatican Museum ve Sistine Chapel… 

Sokak arasında herkesin ellerinde makarna gördük nereden aldıklarını aradık kokuyu takip ettik ve önünde kuyruk olan küçücük bir makarnacı bulduk. Buradan makarna aldık 6 euro olması lazım hemen yan tarafınızda makarnayı taze taze hazırlayıp servis ediyorlar muhteşemdi!!! Hava kararmaya başladı ve son durağımız olan İspanyol Merdivenlerine yetiştik. Buraya giden sokak dünyaca ünlü markalarla donatılmış gerçekten insan baktıkça çıldırıyor her yer muhteşem burada. Ve merdivenler de gayet güzeldi. Havanın tam ısınmamış olmasına rağmen çok kalabalıktı. 

Buradan sonra kuzenimin önerdiği Pompi’de tiramisu yedim buna cidden aşık oldum çünkü harika lezzetli bir şeydi ben yine klasik olanı tercih ettim bildiğimden şaşmak istemedim ya diğerlerini beğenmezsem diye… (5 euro)

Buranın en iyi dondurmacısı olarak bilinen Giolitti de dondurma alıp kapanışı yapalım dedik ve 3 euroya cup dondurma aldım açıkcası ilk gün gittiğim aşk çeşmesinin oradaki yer daha güzeldi burası bana göre en iyi yer değildi maalesef… Bu gece yürümemek için metro ile yaklaşabildiğimiz kadar otele yaklaşıp sonrasında yine aynı uygulamadan taksi çağırıp otelimize vardık.

Normalde check-out saatimiz 12:00’ydi bizim hem uçağımız 22:25’teydi hem de çok yorgun olduğumuz için rica ettik ve 14:00’e aldık bolca uyumuş olduk.

Roma ’da 3.Gün 🇮🇹

14:00’te otelden çıkış yaptık ve tekrar Termini kısmına geldik çünkü havaalanı otobüsüne tekrar ilk indiğimiz yerden binmemiz gerekiyordu. Burada rastgele bir restaurantta lazanya yedik ve gayet güzeldi (10 euro)… daha sonra otobüse binip havaalanına geçtik ve Roma gezimiz böylece bitmiş oldu.

Roma İspanyol Merdivenleri
Roma İspanyol Merdivenleri

Roma ‘da Gidilmesi Gereken Yerler Listesi

 • Colesseum
 • Trevi Fontana
 • Piazza Vanecia
 • Pantheon (Ücretsiz)
 • Roma forumu
 • Pizzeria da Baffetto
 • Piazza Navona 
 • Mr. 100 Tiramisu 
 • 72 saatlik bilet / Tüm toplu taşıma araçlarında geçerli (18 euro)
 • İspanyol Merdivenleri
 • Vatikan Müzesi
 • Sistine Chapel
 • Pompi Tiramisu
 • Bonci Pizza
 • Aziz Petrus Bazilikası
 • Aziz Petrus Meydanı
 • Pastificio Guerra
 • Giolitti dondurma
 • Castel Angelo
 • Pastichiutta

Bir cevap yazın