Sarıkamış Harekatı Özet Olarak Nedir?

Sarıkamış Harekatı

Yaklaşık 150 senelik geçmişte daha acı bir olaya rastlanmadığı düşünülen “Sarıkamış Harekatı ‘nın” 105. yılında da; Sarıkamış’ta ve ülkenin genelinde anma törenleri düzenlendi.

1. Dünya Savaşı döneminde Kars’ın Sarıkamış ilçesinde Osmanlı’nın Rus işgalindeki topraklarını geri almak amacıyla başlattığı Sarıkamış Harekatında hayatlarını kaybeden şehitlerimizi anmak için yer yer çeşitli anma törenleri ve etkinlikler düzenlenecek.

Sarıkamış Harekatı Ne Zaman Yapıldı?

22 Aralık 1914 günü Osmanlı İmparatorluğu ve Rus İmparatorluğu arasında çatışmalar neticesinde işgal altında kalan toprakları tekrar geri kazanmak amacı ile Sarıkamış merkezli bir kara savaşının Osmanlı İmpratorluğu’nun büyük bir strateji hatası sonucu başarısızlık ve kayıplarla sonuçlanan bir harekattır.

Harekat Sonucu Rakamlar ve Kayıplar

Genel Kurmay Başkanlığı’na göre

Osmanlı kayıpları : 60.000
Rusya Kayıpları : 30.000


Sarıkamış Harekatı

22 Aralık 1914


Olayın en üzücü yanı, tarihe geçen strateji hatasının sonucu olarak bu kayıpların büyük bir bölümü savaş dolayısıyla değil de dondurucu kışa yenik düşerek şehit olmuş askerlerdir.

Rusyanın aldığı Ganimetler : 200 Subay, 700 Er Esir, 20 makineli tüfek, 30 Top

Bazı yazarlara göre Sarıkamış Harekatındaki bu rakamlar farklılık gösterebiliyor nitekim;
Tarihçi Yazar Mehmet Niyazi ye göre, toplam kaybın 23.000 civarı olduğunu ve 90.000 rakamının Rusyanın kendini yüceltmek için söylediği bir yalan olduğunu iddaa etmektedir.

Sarıkamış Görüntüleri

Sonuç Olarak

Bu üzücü olay neticesinde anma törenleri her sene yapılırken bir çok tarihçi hala bazı konularda çelişiyor. Örneğin bazılarına göre 75.000 olan asker sayımızdan nasıl 90.000 kayıp verebiliriz tarzı tartışmalar mevcut.

Bayrakla dertleşen toprakla birleşen can verip devleşen BİRİLERİ VAR…Anonim

Sizler de konu hakkındaki fikirlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın