Sony Playstation 5 Geliyor!

Sony Playstation 5 Geliyor!

Oyun konsolu tutkunlarının yaklaşık 7 yıllık hasreti sona erdi, Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 sonunda sahneye çıktı. 

Sony Playstation 5 Geliyor!
SONY PLAYSTATION 5

Microsoft, yaklaşmakta olan Xbox Series X’in tasarımını ilk kez açıkladıktan birkaç ay sonra, Sony Playstation 5’i ilk gösterime çıkardı. Daha önce ortaya çıkan DualSense denetleyicisi gibi, dikey olarak veya yatay olarak durabilir, sekiz çekirdekli bir AMD Zen 2 CPU ve özel bir AMD RDNA 2 tabanlı GPU ile çalışır. Çipler 10.28 teraflop’a kadar güç sağlarken, tescilli bir SSD hızlı yükleme süreleri için 825GB depolama ve 5.5GB / s performans sunuyor. 8K grafikleri, 120Hz yenileme hızında 4K grafikleri ve 3D sesi destekleyecek ve hem Ultra 4K Blu-Ray sürücüsü ile hem de o olmadan sunulacak.

Sony’nin PS5 tanıtımında yeni konsolun ne zaman satışa çıkacağı ile ilgili resmi bir duyuru yapılmadı. Fakat şirketin daha önceden yaptığı açıklamalara göre PlayStation 5’in bu yılın sonuna doğru satışa çıkarılarak, oyun severlerle buluşturulması planlanıyor.

FİYATI NE OLACAK?

Tabi oyunseverlerin en çok merak ettiği bir diğer konu ise PS5’in fiyatı. Tanıtımda PS5’in resmi olarak perakende satış fiyatı duyurulmadı. Ancak perakende zincirlerinden sızan ilk haberlere göre PS5’in satış fiyatının 599 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor. 

Bu fiyatın ABD için tahmin edilen satış fiyatı olduğunu belirtelim. Zira bilindiği üzere Türkiye’de geçen nisan ayında yürürlüğe giren düzenlemeye göre oyun konsollarına yüzde 50’lik gümrük vergisi getirildi. Böylece oyun konsollarından alınan yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik KDV’ye bir de yüzde 50 oranında gümrük vergisi de eklenmiş oldu.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var; Türkiye’de oyun konsolları için 18 Nisan 2020 tarihinden itibaren yüzde 50 olarak uygulanan gümrük vergisi 1 Ekim 2020’den sonra ise yüzde 20 olacak. Diğer bir deyişle eğer yeni bir düzenleme yapılmazsa, satışa çıktığı tarihte PS5’ten yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik KDV’nin yanında yüzde 20’lik gümrük vergisi alınacak.

Bir cevap yazın