Tırnak Sararması Ne Anlama Geliyor?

Tırnak Sararması Ne Anlama Geliyor?

Tırnak sararması normal bir durum gibi gelebilir, ancak altta yatan birçok sağlık sorununu ima edebilir ve eğer tırnaklarınızda ani değişiklikler varsa, endişelenmek için gerekli bir neden olabilir.

Şu an neden tırnaklarım çok kırılgan veya neden kaşık şeklinde tırnaklara sahibim gibi sorunlara takılıyor olabilirsiniz, ama başka bir olası sorun göstergesini kaçırıyor olabilirsiniz: renkleri. Renksiz tırnaklar her zaman endişe kaynağı olmayabilir, ancak sizinki aniden daha önce hiç olmadığı kadar sarı ise, daha endişe verici bir şey olabilir. Sigara veya bronzlaşma sonucu ortaya çıkabilse de, sarı tırnaklar da bir enfeksiyon veya vitamin eksikliğine işaret edebilir.

Tırnaklarınızın sararmasının basit bir nedeni de olabilir…

Sarı tırnaklara sahip olmanızın çeşitli nedenleri olabilir. Her şeyden önce, sadece sık sık çok sayıda koyu oje sürdüğünüz ve altındaki tırnak plakasını boyadığı ve havasız bıraktığı için olabilir.

Aseton oje çıkarıcı durumu daha da kötüleştirebilir ve çözünmüş cilaya tırnaklarınıza daha fazla bağlanma fırsatı verir. Endişeniz varsa, renk normale dönene kadar ojeyi bir süre bırakın ve gelecekte tırnaklarınıza oje sürerken her zaman açık bir base kat uygulayın. Aynı şekilde, yaptığınız işte ellerinizi çok fazla kullanıyorsanız, çok fazla sahte bronzlaşma ürünü veya sigara kullanıyorsanız, o zaman yaşam tarzınızın bir sonucu olarak tırnaklarınızda sararma oluşabilir.

Tırnak Sararması Ne Anlama Geliyor?

Tırnak sararması farklı bir anlama da gelebilir…

Tırnak sararmasının farklı bir sebebi de, altta yatan bir mantar enfeksiyonu, tırnağın kalınlaşmasına ve altında nasır oluşumuna neden olabilir, bu da her ikisi de tırnağın sararmasına neden olabilir. Tırnaklar yavaş büyüdüğü için, mantar enfeksiyonunu tamamen ortadan kaldırmak için 3 ila 6 ay boyunca sistemik bir ilacın reçete edilmesi gerekir.

Benzer şekilde, çinko veya b12 eksikliği gibi bir vitamin eksikliğiniz varsa, bu da renk bozulmasına yol açabilir. Bir vitamin eksikliğiniz varsa, birkaç hafta kadar takviyelerin kullanılması sararmayı düzeltmeye yardımcı olabilir.

En endişe verici sebeplerden biri, tiroid hastalığı veya diyabet gibi altta yatan bir sorun tırnak renginin bozulmasına neden olabilir, ancak emin olmak için doktorunuza danışmanız gerekir. Tırnağınızdan alınan bir parçada, tırnaklarınız sağlıklı görünüyorsa; endişelenecek bir şey olmadığını, ancak dökülüyorsa veya ağrılıysa veya eşlik eden başka belirtileriniz varsa dermatoloğunuza danışın.

Bir cevap yazın