Uyku Hakkında Bilinen 10 Yanlış

Uyku Hakkında Bilinen 10 Yanlış

Biraz uyku söz konusu olduğunda, bazıları derin bir uykuya mutlulukla dalar, diğerleri ise iyi bir gece uykusu elde etmek için biraz yardıma ihtiyaç duyar. İnsanların hızlı bir şekilde uykuya dalma ve gençleştirici bir uykuya sahip olma yeteneklerini geliştirmeye çalıştığı sayısız yol vardır; ancak, bazı fikirler diğerlerinden daha iyi çalışır. Bazı ise hiç işe yaramaz.

Uyku Hakkında Bilinen 10 Yanlış
İnsanların hızlı bir şekilde uykuya dalma ve gençleştirici bir uykuya sahip olma yeteneklerini geliştirmeye çalıştığı sayısız yol vardır.

#1 Yanlış: Anket katılımcılarının yüzde 56’sı araba camlarının indirilmesinin veya klimanın açılmasının sürüş sırasında uyanık kalmanıza yardımcı olacağına inanıyor.

Neden Yanlış: Ulusal Uyku Vakfı’na göre bu çözümler etkisiz ve tehlikelidir. Bunun yerine, en iyi seçeneğiniz güvenli bir bölgeye arabayı çekip, 15-45 dakikalık bir uykudan sonra yola devam etmek.

#2 Yanlış: Anket katılımcılarının yüzde 48’i uyku sırasında beyninizin ancak dinlendiğine inanıyor.

Neden Yanlış: Vücudunuz uyku sırasında dinlenebilir, ancak beyin aktif kalır, şarj olur ve bedensel işlevleri kontrol etmeye devam eder, Ulusal Uyku Vakfı açıklıyor.

#3 Yanlış:Anket katılımcılarının yüzde 50’sine göre hiçbir zaman bir uyurgezerleri uyandırmamalısınız.

Neden Yanlış: Uyurgezerler kendilerini tehlikeye atabilir, bu yüzden onları uyandırmak gerçekten son derece önemlidir.

#4 Yanlış: Ankete katılanların yüzde 48’i sadece çok derin uyku sırasında hayal gördüğüne inanıyor.

Neden Yanlış: Uykunun her aşamasında hayal kurabilirsiniz, Ulusal Nörolojik Bozukluklar Enstitüsü belirtiyor. Bununla birlikte, daha hafif bir uyuma döngüsü sırasında meydana gelen REM (Hızlı Göz Hareketi) uykusu sırasında rüyalar en canlı olma eğilimindedir.

#5 Yanlış: Ankete katılanların yüzde 31’i uyumakta zorlanıyorsanız yatakta kalmanın en iyisi olduğuna inanıyor.

Neden Yanlış: 20 dakikadır uykuya dalmaya çalışıyorsanız ve dışarı çıkamıyorsanız, Ulusal Uyku Derneği kalkmayı ve evinizin başka bir bölgesinde dinlendirici bir aktivite yapmanızı önerir. Müzik dinlemeyi düşünün. Uyuyamadığınızda yatakta kalmak aslında yatağınızla uyanıklığınız arasında sağlıksız bir bağlantı yaratabilir.

#6 Yanlış: Anket katılımcılarının yüzde 30’u, her yıl uyurken birkaç örümcek yuttuğunuza inanıyor.

Neden Yanlış: Tuck’a göre, ev örümceklerinin uyuyan bir kişiden korkma olasılığının daha fazla olduğunu öğrenmek için mutlu olacaksınız.

#7 Yanlış: Anket katılımcılarının yüzde 21’i hafta sonları uyuyarak kaçırılan uykuyu yakalayabileceğine inanıyor.

Neden Yanlış: Bu efsane oldukça mantıklı görünse de, Current Biology’de yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, hafta sonu boyunca uyku kaybını telafi etmeye çalışmanın, hafta boyunca uyku eksikliğinin neden olduğu olumsuz etkileri tersine çevirmeyeceği bulundu. Bunun yerine, haftanın her gecesi tutarlı bir uyku programı hedeflemek en iyisidir.

#8 Yanlış: Anket katılımcılarının yüzde 20’si yatmadan önce alkolün daha iyi uyumanıza yardımcı olduğuna inanıyor.

Neden Yanlış: Nightcap’ın popülaritesine rağmen, Ulusal Uyku Vakfı, yatmadan önce alkol almanın gece boyunca uyanma sayısını artırabileceğini açıklıyor.

#9 Yanlış: Ankete katılanların yüzde 17’si horlamanın her zaman zararsız olduğuna inanıyor.

Neden Yanlış? Bazı durumlarda, Ulusal Uyku Vakfı’na göre, horlama uyku apnesi adı verilen ciddi bir uyuma bozukluğunun belirtisi olabilir. Bu, özellikle gece horlaması gündüz uykusu ile eşleştirilmişse dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

#10 Yanlış: Ankete katılanların yüzde 15’i yatmadan önce peynir yemenin kabus riskini artırdığına inanıyor.

Neden Yanlış: Sadece bu alışılmadık uyku mitini destekleyecek hiçbir kanıt yok, aynı zamanda yatmadan önce peynir yemek aslında triptofan (vücudun uyumaya yardımcı olan kimyasal bir haberci olan serotonin üretmesine yardımcı olan bir amino asit) içerdiğinden daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın